českyčesky  |  englishenglish

Aktuality

PF 2021

Děkujeme za přízeň v uplynulém roce a letech. Věříme, že i v příštím roce budou příležitosti ke společným setkáním, ať už v rámci platformy YMBSA, nebo..

Vladimíra Franze budou opravovat jako Národní divadlo: Chystá se na rekonstrukci tetování

CO SI VLADIMÍR FRANZ MYSLÍ o české hymně, o bulváru, o naší společnosti? Jak hodnotí současnou situaci? Jak vzpomíná na svou kandidaturu a prezidentské klání? Jak..

LISTOPADOVÝ HOST YMBSA VLADIMÍR FRANZ NEJEN O BULVÁRU

Co si myslí o bulváru? Proč nemá rád počítač? Co se mu podařilo vytvořit letos v ateliéru? Co ho čeká v nejbližší době?

LISTOPADOVÝ HOST YMBSA VLADIMÍR FRANZ O PREZIDENTSKÉ VOLBĚ.

Je to dva roky ode dne, kdy hned dvacet osobností kandidovalo na post prezidenta České republiky v první přímé volbě. Do souboje nakonec prošlo pouze devět z nich. Petici..

networkingová akce - přední astronomové, Štefánikova hvězdárna

Zajímavé odkazy

network reporter

info banka

mbsa journal

soutěžní bulletin

foto galerie

Roztančené OBRAZY v Kolowratu

Praha, 5. května 2014 - Mimořádné divadelní setkání odhodlaných tvůrců se starými malířskými mistry, z nichž většina již není mezi námi, zato jejich díla jsou nesmrtelná: nejmladší generace choreografů Baletu ND a jedinečná jazzová zpěvačka Elena Sonenshine pod režijní taktovkou Terezy Sochorové, jejíž rukopis můžete znát z inscenace Emotion Collection.

 

V rámci aktivit platformy YMBSA jsme s tebou, Elenou a dalšími neformálně setkali v roce 2010 po představení Emotion Collection. Už tehdy jsi mluvila o projektu novém – o Obrazech. Proč tak dlouho trvalo, než se dostaly Obrazy na „prkna“ a k divákům?
Na představení se opravdu přetěžko sháněly peníze. Především z finančních důvodů se projekt stále odkládal, takže jsem se mezitím stihla vdát, otěhotnět, porodit skvělého syna a teď se rozvádím… Přesto jsme na projektu stále průběžně pracovali.

Pokud se nepletu, měly být původně v jiných prostorách a s mírně odlišným týmem. Hlavní tvůrci - tj. ty coby režisérka, Elena Sonenshine, mimo jiného autorka námětu, spoluautorka hudby - zůstali, u dalších došlo k obměnám. Proč?
Právě z již uvedeného důvodu. Projekt byl původně koncipován na Novou scénu, ale nemohli jsme se s bývalým ředitelem Nové scény domluvit na finančních podmínkách, za kterých bychom byli schopni a ochotni projekt na Nové scéně uvádět. Také MHMP nám opakovaně nechtěl udělit grant, především z důvodu realizace na Nové scéně, neboť nechtěl dotovat projekt, ze kterého by měla NS relativně velký finanční příjem, ačkoli vznik představení odmítala finančně podpořit. Když jsem měla v ruce obrovský šanon naditý grantovými a sponzorskými žádostmi a uvědomila si, jak neadekvátní je výdej mého času, energie a financí vůči výsledku, došla jsem k závěru, že je lepší něco trochu menšího, ale ,,na živu", než mít velký drahý projekt takzvaně v šuplíku. Projekt jsme tedy seškrtali a ve spolupráci s Baletem ND uvádíme v divadle Kolowrat. Průběžná obměna týmu byla organickou záležitostí, způsobenou především dlouhým tokem času od přípravy k realizaci.

Premiéra byla v lednu, od té doby bývá vyprodáno. Těší tě zájem? Očekávala jsi ho? Jaké jsou reakce diváků?
Zájem diváků mě velice těší. Vzhledem k tématu představení jsem ho trochu očekávala. Z čeho mám velikou radost, tak to jsou právě reakce diváků, neboť již několik z nich vyjádřilo po zhlédnutí představení přání vidět ho opětovně. Je to jedna z největších poct, která se tvůrcům může dostat.

Popiš krátce – hlavně pro ty, kteří představení dosud nezaznamenali – o co v představení jde. Čím jsou Obrazy výjimečné? Proč by neměly uniknout divákově pozornosti?
Diváci mohou spatřit na jevišti živou jazzovou kapelu se skvělou zpěvačkou Elenou Sonenshine, poslechnout si texty Jana Budaře, Jiřího Žáčka, Eleny Sonenshine a Petra Vodičky, uvidí vynikající tanečníky Baletu ND v choreografiích Marka Svobodníka, Štěpána Pechara a Thálií nově oceněného Ondřeje Vinkláta. To vše inspirováno díly českých i světových malířských velikánů jako jsou Zdeněk Sýkora, Pablo Picasso, Vincent van Gogh a dalších. Takřka ke každému obrazu je též vytvořena projekce a jednotlivé výstupy začínají haiku, které jsem napsala. Usilujeme také o dramaturgický přesah opačným chronologickým sledem, tedy ode dneška až k Altamiře, kterým se snažíme předestřít absurditu našich dnešních životů v závěrečném kontrastu s kořeny a prazákladem lidského bytí.

Obrazy nesou tvůj rukopis, nám známý už z představení Emotion Collection. V něm jsi i hrála. Tentokrát jsi svěřila jiným, proč? Nosíš v hlavě další projekt?
Tentokrát jsme v představení zcela minimalizovali činoherní části a nechali většinu prostoru čistě tanci. Ne že bych si nerada zatančila, ale mám vystudované činoherní herectví a výkony tanečníku Baletu ND jsou opravdu špičkové. Bylo to jedno z mála představení, které jsem režírovala a neúčinkovala v něm. Generální zkoušky, premiéra a reprízy jsou pro mne - pokud sedím v hledišti - tak náročné, že jsem začala prohlašovat, že nic, v čem nehraju, už nebudu režírovat, protože nemám nervy se na to dívat (úsměv). Zároveň celá produkce a zkoušení bylo tak náročné, že jsem začala také s nadsázkou prohlašovat, že příští věc, kterou dělám, bude one (wo)man show. Takže až se vzpamatuji z Obrazů, patrně se vrhnu na nějakou one man show, ve které si budu hrát sama (smích).

Tak na to si počkáme! ;-)


Tereza Sochorová s choreografem Štěpánem Pecharem na zkoušce Obrazů (Foto: Hana Smejkalová).

 

  

Choreograf a tanečník Marek Svobodník; Marek Svobodník s Terezou Kučerovou (Foto: Zeno Václavík)


Tereza Sochorová
tereza.helsusova@email.cz

OBRAZY:
Námět: Elena Sonenshine
Režie a kostýmy: Tereza Sochorová
Choreografie: Marek Svobodník, Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar
Dramaturgie: Petra Zichová
Hudba: Miroslav Linka, Jerome Davies, Elena Sonenshine
Texty písní: Jan Budař, Jiří Žáček, Petr Vodička, Elena Sonenshine
Zpěv: Elena Sonenshine
Videodesign, projekce: David Klimovič

Představení Baletu ND ve spolupráci s T.H.Production. Délka představení: 70-80 minut bez přestávky

 

TERMÍNY PŘEDSTAVENÍ:

15.5.2014 (pá) a 25.5.2014 (ne)

6.6.2014 (pá) a 16.6.2014 (po)

 Za rozhovor děkuje a hodně inspirace přeje Lea Zídková

1x1px

Vyhledávání

hledej

Staňte se členem

Staňte se členem-podmínky člentsví

Spolupracujeme s

bowling

setkání a networking - Manažer roku Z. Frolík, Linet
1x1px
Young MBSA - mladí lidé v oblasti managementu, podnikání, vědy, sportu a umění
© copyright Young MBSA | redakční systém Atlantic