českyčesky  |  englishenglish

Aktuality

PF 2021

Děkujeme za přízeň v uplynulém roce a letech. Věříme, že i v příštím roce budou příležitosti ke společným setkáním, ať už v rámci platformy YMBSA, nebo..

Vladimíra Franze budou opravovat jako Národní divadlo: Chystá se na rekonstrukci tetování

CO SI VLADIMÍR FRANZ MYSLÍ o české hymně, o bulváru, o naší společnosti? Jak hodnotí současnou situaci? Jak vzpomíná na svou kandidaturu a prezidentské klání? Jak..

LISTOPADOVÝ HOST YMBSA VLADIMÍR FRANZ NEJEN O BULVÁRU

Co si myslí o bulváru? Proč nemá rád počítač? Co se mu podařilo vytvořit letos v ateliéru? Co ho čeká v nejbližší době?

LISTOPADOVÝ HOST YMBSA VLADIMÍR FRANZ O PREZIDENTSKÉ VOLBĚ.

Je to dva roky ode dne, kdy hned dvacet osobností kandidovalo na post prezidenta České republiky v první přímé volbě. Do souboje nakonec prošlo pouze devět z nich. Petici..

networkingová akce - přední astronomové, Štefánikova hvězdárna

Zajímavé odkazy

network reporter

info banka

mbsa journal

soutěžní bulletin

foto galerie

Jakub Bitman - další naděje českého badmintonu v disciplínách dvouhra a (smíšená) čtyřhra

„Zastoupení badmintonu v českých médiích je téměř nulové. Bohužel… V Asii jsou nejlepší hráči jednotlivých zemí na podobné společenské úrovni, jako v ČR Jágr, Nedvěd nebo Berdych,“ říká v rozhovoru pro YMBSA Jakub Bitman


Praha, 11. června 2012 - S Jakubem Bitmanem, mladým nadějným hráčem badmintonu, jsme se poprvé setkali v rámci aktivit Young MBSA v dubnu 2011, kdy jsme zorganizovali setkání s českou badmintonovou jedničkou – Petrem Koukalem. Petr a Jakub spolu trénují a společně nám také v dubnu – formou badmintonové exhibice - ukázali, jak vypadá hra profesionálů. Petr Koukal je jediný český hráč, který se probojoval na letošní letní olympijské hry do Londýna; zahrát si časem na OH je i Jakubova meta...
Další setkání s Jakubem proběhlo v dubnu 2012, kdy jsme mu pro vás položili pár otázek. Delší rozhovor s Petrem Koukalem bude následovat, sledujte web Young MBSA!

Poprvé jsme se setkali přesně před rokem, v dubnu 2011. Tehdy jsme na přání členů zorganizovali badmintonové setkání s Petrem Koukalem, na kterém jste nám společně ukázali, jak má badminton vypadat. Jak často s Petrem trénujete? V čem je váš společný trénink (pro tebe/oboustranně) přínosný?
Pokud se setkáme oba v Praze, tak se dá říct, že dáváme každý den zhruba hodinu a půl badmintonového tréninku. Přínosem může být vzájemná tolerance na požadavky druhého. Pro mě pak určitě to, že Petr je jako tréninkový partner velice dobrý jak přístupem, tak kvalitou.


Petr se narodil do sportovní rodiny, tatínek – trenér Petr Koukal st. – vedl ke sportu obě své děti. Jak tomu bylo u tebe? Máte sport, potažmo badminton, v rodině? Kdy ses badmintonu začal věnovat intenzivněji? Předcházela zkušenost s jiným sportem?
K badmintonu mě přivedla mamka, která kdysi hrávala druhou ligu. Ze strany rodičů jsem měl vždy podporu. Jako malý jsem jinak zkoušel plno jiných sportů – atletiku, hokej, fotbal, a dokonce jsem tři roky závodně hrál squash, ve kterém jsem se dostal až na šesté místo v ČR v kategorii do třinácti let. Kombinace „beďasu“ a squashe ale bohužel nebyla možná, proto jsem zůstal u badmintonu.


Kdo je pro tebe největší (sportovní) inspirací?
Ne úplně inspirací, ale jednoznačně největším sportovním vzorem je pro mě Roger Federer.

Jsi 24násobný juniorský Mistr v ČR. Pokud se nepletu, už za juniory nehraješ. Kdy jsi přešel do nové skupiny a jak velká je konkurence?
V sezoně 2007/08 jsem byl poprvé z juniorů pryč a přechod na seniorský badminton je nesmírně náročný. Kvalitou, kvantitou, vším. Jakoby se jednalo o jiný sport :-)

Pokud jsem správně počítala, jsi šestinásobným Mistrem ČR, a to v čtyřhře, včetně smíšené. Preferuješ smíšenou, nebo klasickou čtyřhru, a proč?
Velmi správně, momentálně mám šest titulů z MČR a věřím, že další ještě přidám. Mám rád obě čtyřhry, momentálně asi více smíšenou, v tréninku se jí s partnerkou (Bětkou Bášovou, pozn. L. Z.) intenzivně věnujeme.


Jaká je situace badmintonu v ČR? Zdá se mi to, nebo poslední dobou opravdu přibývá badmintonových kurtů na úkor těch squashových? Resp. je to tak, že se z badmintonu v ČR tak trochu stává „módní“ záležitost?
Je tomu tak, badminton zažívá – ještě stále – jakýsi boom, který už trvá skoro 5 let. Přibývá komerčních hal, a lidé si stále častěji jako sportovní zábavu volí raději badminton než squash nebo tenis. Věřím, že to přinese do badmintonu také další finance a mediální zájem.


S tím souvisí moje další otázka: jaký prostor je badmintonu věnován v médiích? Srovnáme-li to například s Asií, kde je badminton velmi populární?
Dalo by se říci, že téměř nulový. Bohužel. S tím pak také souvisí zájem, nebo spíše nezájem sponzorů. V Asii jsou nejlepší hráči jednotlivých zemí na podobné společenské úrovni, jako v ČR Jágr, Nedvěd nebo Berdych.


Jaké důležité zápasy jsi v poslední době odehrál? Jaké tě čekají v nejbližších měsících?
Před měsícem jsem byl součástí týmu Jehnice, se kterým jsme vybojovali Mistrovský titul v soutěži smíšených družstev. Byl to pro mě třetí titul z této soutěže, ale nejvíce emotivní a nejvíc jsem si ho užil. Dále pak Mistrovství Evropy, semifinále na Mezinárodním mistrovství Slovinska. Nejbližší plán pak je Mistrovství Evropy klubů (tým v něm dosáhl na bronz, pozn. L. Z.) a pak zasloužený odpočinek po celé sezoně.


Jaká je tvoje sportovní meta?
Živit se tímto krásným sportem, to by byl můj sen! Co se týče sportovní kariéry, rád bych vybojoval medaili na Mistrovství Evropy. Velkým snem je pak účast na OH.

Za rozhovor děkuje a sportovní úspěchy přeje Lea Zídková


Jakubovy kroky můžete sledovat na jeho oficiálním webu http://www.jakubbitman.cz/

 

Foto: archiv J. Bitmana

1x1px

Vyhledávání

hledej

Staňte se členem

Staňte se členem-podmínky člentsví

Spolupracujeme s

bowling

setkání a networking - Manažer roku Z. Frolík, Linet
1x1px
Young MBSA - mladí lidé v oblasti managementu, podnikání, vědy, sportu a umění
© copyright Young MBSA | redakční systém Atlantic