O Young MBSA | NETWORKING, SETKÁNÍ | Proběhlé akce FOTO | Aktuality | Rozhovory | " ... v souvislostech" | YMBSA ve světě | Členství | Kontakt |
Děkujeme za přízeň v uplynulém roce a letech. Věříme, že i v příštím roce budou příležitosti ke společným setkáním, ať už v rámci platformy YMBSA, nebo..
CO SI VLADIMÍR FRANZ MYSLÍ o české hymně, o bulváru, o naší společnosti? Jak hodnotí současnou situaci? Jak vzpomíná na svou kandidaturu a prezidentské klání? Jak..
Co si myslí o bulváru? Proč nemá rád počítač? Co se mu podařilo vytvořit letos v ateliéru? Co ho čeká v nejbližší době?
Je to dva roky ode dne, kdy hned dvacet osobností kandidovalo na post prezidenta České republiky v první přímé volbě. Do souboje nakonec prošlo pouze devět z nich. Petici..
FLEMMING LAUGESEN je přímým dovozcem přírodních, autentických a nemanipulovaných vín a specialit z Itálie.
Kromě vysoce kvalitních italských a německých vín dováží také olivový olej, zpracovaná rajčata, těstoviny, polentu, kapary a další důležité italské speciality. Podrobnou nabídku naleznete na www.bonaterra.cz
Přinášíme třetí díl série rozhovorů s Flemmingem Teilgaardem Laugesenem, labužníkem a dovozcem kvalitních italských vín a specialit.
Jak jsem pochopila, s výrobci jednotlivých produktů – ať už jde o víno, rajčata, olivový olej, polentu nebo čokoládu – máte velmi blízké vztahy, že?
Snažím se mít, je to velmi důležité. Během posledního roku jsem se rozhodl, že nebudu mít v sortimentu výrobky od dodavatelů, s nimiž mě nepojí blízké vztahy. Je to možná nekomerční, ale pro mě je toto zkrátka velmi důležité. Když produkty vyrábí výrobce, konkrétní člověk, ne stroje v továrně, na výsledném produktu hraje roli i to, jaký je výrobce člověk, jaká je osobnost.
Kromě vín dovážíte také olivový olej, těstoviny, polentu, různě upravená rajčata a nejnověji také čokolády. Reagujete tímto výběrem na nedostatečnou nabídku na českém trhu?
Určitě. Všechny produkty, které nabízím, také sám konzumuji. Už nenabízím vína, o kterých vím, že by šla na odbyt, ale mně nechutnají. Míval jsem je, ale byl to pro mě natolik interní boj, že jsem se rozhodl je nadále neprodávat. Všechny potraviny, které nabízím, potřebuji na vaření. Doma vařím často a rád. Svět opravdových vinařů je malý, člověk se dostane - mnohdy náhodou - k nejrůznějším produktům, které mají stejné standardy jako ta vína.
Naše produkty jsou často dražší, ale mají přidanou hodnotu. Cena je odvislá od způsobu zpracování, zohledňuje se manuální práce... Rajčata, těstoviny a olej jsou v dnešní době skoro považovány za komodity. Jako takové jsou podhodnocované, výrobce nedostane to, co by měl, což se opět odrazí na produktu. Nehledám rajčata, která mohou cenově konkurovat rajčatům v obchodních řetězcích, hledám naopak rajče, které chutná jako rajče z Itálie, když je hodně slunce. Dokud takový produkt nenajdu, v sortimentu ho nemám. Velmi těžké je najít seriózně zpracované olivy. Všude se přidávají chemikálie...
Zmínil jste, že vaše manželka má ráda dobré víno a chutné jídlo – přivedl jste ji k tomu i vy?
Ano, myslím, že ano. Manželka pochází ze skromných podmínek. Viděla dražší jídlo a lepší víno jako něco, co není pro život nutné. Když jsem vstoupil do jejího světa, trošku se její vnímání změnilo. Stává se to i se mnou a mými klienty...
Jsou Češi gurmáni? Dokáží si podle vás za kvalitu připlatit?
Pro mě je slovo gurmán zvláštní. Podle mých pozorování se v češtině často používá místo slova gurmet. Gurmán je pro mě obdoba všežrouta. Gurmet naopak vyhledává dobré, chutné věci. Gurmeti jsou v každé společnosti. Je to určitá estetika, která dodává životu něco navíc, je to přidaná hodnota. U nás je spousta lidí, kteří gurmety jsou, a také spousta, kteří by jimi mohli být, pokud by dostali příležitost se s tímto světem seznámit. Třetí skupina jsou lidé, kteří labužníky jsou, ale ne vždy si to mohou finančně dovolit, protože nekompromisní produkty jsou také dražší. Já bych si přál – a také na tom pracuji – aby lidé nevnímali vína jako něco snobského.
Za rozhovor děkuje Lea Zídková, Young MBSA