O Young MBSA | NETWORKING, SETKÁNÍ | Proběhlé akce FOTO | Aktuality | Rozhovory | " ... v souvislostech" | YMBSA ve světě | Členství | Kontakt |
Děkujeme za přízeň v uplynulém roce a letech. Věříme, že i v příštím roce budou příležitosti ke společným setkáním, ať už v rámci platformy YMBSA, nebo..
CO SI VLADIMÍR FRANZ MYSLÍ o české hymně, o bulváru, o naší společnosti? Jak hodnotí současnou situaci? Jak vzpomíná na svou kandidaturu a prezidentské klání? Jak..
Co si myslí o bulváru? Proč nemá rád počítač? Co se mu podařilo vytvořit letos v ateliéru? Co ho čeká v nejbližší době?
Je to dva roky ode dne, kdy hned dvacet osobností kandidovalo na post prezidenta České republiky v první přímé volbě. Do souboje nakonec prošlo pouze devět z nich. Petici..
Foto: archiv Flemminga Laugesena
FLEMMING LAUGESEN je přímým dovozcem přírodních, autentických a nemanipulovaných vín a specialit z Itálie.
Studoval angličtinu, sociální vědy i ekonomii na několika místech světa. Studium ho dovedlo i do Prahy, která se stala jeho druhým domovem. Mnohokrát si zkusil práci na vinohradech spolu s vinaři. Netají se tím, že by moc rád jednou vyráběl vlastní víno. I proto, aby mohl zkoumat všechny jednotlivé fáze jeho výroby...
Kromě vysoce kvalitních italských a německých vín dováží také olivový olej, zpracovaná rajčata, těstoviny, polentu, kapary a další důležité italské speciality.
Výběru věnuje mnoho času a energie, dováží jen vysoce kvalitní produkty. Podrobnou nabídku naleznete na www.bonaterra.cz.
Jak náročné je vybrat k čokoládě chuťově odpovídající vína?
Pokud je to běžná čokoláda, která je složena z množství cukru a povrchních aromat a tak dále, je potom těžší se chytit s vínem. Víno obvykle vedle sebe nemá rádo něco sladkého. Lidé si často myslí, že k dezertům si mohou dát dezertní víno, což neplatí. Je to složité a zajímavé, je to výzva. Musíme vybrat vína osobitá, aby vynikla i v kombinaci s čokoládou...
Na vašich stránkách jsem se dočetla, že čokoládu ve vašem sortimentu dodává jedna konkrétní rodina.
Ano, je to tak. Jsem moc rád, že se mi podařilo navázat spolupráci právě s Claudiem Corallem. Znám ho mnoho let. Když jsem měl možnost ochutnat jeho produkty poprvé, nebyl jsem ještě tak daleko, abych pochopil, co ochutnávám. Asi před dvěma roky jsem ho opět potkal. A pak úplně náhodou, když jsem byl s manželkou na víkend v Drážďanech, jsem se dostal do obchodu s čokoládou, kde jsem uviděl i jeho čokoládu. Vzal jsem nějaké zásoby s sebou a průběžně po nějakou dobu ochutnával. Přesvědčil jsem se o tom, že je to opravdu výborná čokoláda.
Pro mě není klíčové to, že je to jedna rodina, klíčové není ani to, že je to člověk, který se zajímá o to, aby nabízel takzvaný. „fair trade“ výrobek, ale je moc hezké, že to tak navíc – vedle nesporné kvality produktu – je. Mnohdy je výrobek eticky korektní, ale není dobrý nebo dost dobrý. Ale pokud jdou tyto dvě věci dohromady, je to velká výhra.
Claudio Corallo v Africe bydlí zhruba třicet let, cítí se být více Afričanem, než Toskáncem, odkud pochází. Původně žila rodina v Zaire, bývalém Kongu, odkud se museli odstěhovat, protože to začalo být „o život“. Přestěhovali se do malé africké země Sao Tome e Principe. Právě tady se čokoláda vyrábí i balí, a i když je to malá výrobna, Claudio zaměstnává až dva tisíce lidí.
Jak se stalo, že se člověk z Toskánska dostal do Afriky?
Studoval v Itálii, ale do Afriky ho to vždycky lákalo. Do Evropy je velmi těžké ho po těch letech dostat, protože on už se v chaosu a ruchu velkoměst necítí vůbec dobře...
Čokoláda/Kakao Claudio CoralloJe příběhem jedné toskánské rodiny, která díky zavedení a vytvoření nových technologických a organizačních metod práce znovu vrátila hrdost více než dvěma tisícům obyvatel v malé africké zemi Sao Tome e Principe, neboť je přímo či nepřímo zapojila do výrobního procesu čokolád Claudio Corallo. Pan Corello vlastní plantáž Terreiro Velho o velikosti 160 hektarů na ostrově Principe. Způsob zpracování bobů Z jeho sklizně kakaa je výnos pouze 500-600 kg/ha oproti 2 500 kg/ha dosažené z běžné produkce hybridních forem. Každodenní péče o plodiny totiž umožňuje dokonalé vyzrání kakaových bobů. Na Sao Tome e Principe je běžná doba fermentace 4-6 dnů. Plody z farmy Corallo jsou však tak zdravé a vyzrálé, že doba fermentace může být prodloužena na 9-17 dnů, během kterých alkoholové kvašení přechází v kvašení octové, což je základ pro získání kvalitního produktu. Drcené kakaové boby se suší 5-7 dnů na břidlicových dlaždicích, které se ohřívají na 48 stupňů. Potom se praží při nízkých teplotách (ne vyšších než 120 stupňů). Ve všech přírodních produktech by mělo být jasně zřetelné aroma a vůně původního ovoce, ze kterého finální výrobek pochází. Je téměř svatokrádež, když olivový olej nevoní po olivách nebo víno nemá příchuť po hroznech. Přesto je běžné, že lidé kupují čokolády, do kterých je přidáno tolik cizích příměsí, že už ani neucítí aroma původních kakaových bobů. Balení “Na plantáži žiju už víc než třicet let, naučil jsem se využívat co nejvíce přírodních zdrojů a nesnáším marnotratné plýtvání. Obal našich produktů proto nebude jitřit vaši fantazii a odvádět pozornost od svého obsahu, ale bude s respektem k životnímu prostředí a s ohledem na náklady chránit výrobek uvnitř,“ popisuje svoji filozofii Claudio. |
Za rozhovor děkuje Lea Zídková, Young MBSA