českyčesky  |  englishenglish

Aktuality

PF 2021

Děkujeme za přízeň v uplynulém roce a letech. Věříme, že i v příštím roce budou příležitosti ke společným setkáním, ať už v rámci platformy YMBSA, nebo..

Vladimíra Franze budou opravovat jako Národní divadlo: Chystá se na rekonstrukci tetování

CO SI VLADIMÍR FRANZ MYSLÍ o české hymně, o bulváru, o naší společnosti? Jak hodnotí současnou situaci? Jak vzpomíná na svou kandidaturu a prezidentské klání? Jak..

LISTOPADOVÝ HOST YMBSA VLADIMÍR FRANZ NEJEN O BULVÁRU

Co si myslí o bulváru? Proč nemá rád počítač? Co se mu podařilo vytvořit letos v ateliéru? Co ho čeká v nejbližší době?

LISTOPADOVÝ HOST YMBSA VLADIMÍR FRANZ O PREZIDENTSKÉ VOLBĚ.

Je to dva roky ode dne, kdy hned dvacet osobností kandidovalo na post prezidenta České republiky v první přímé volbě. Do souboje nakonec prošlo pouze devět z nich. Petici..

Zajímavé odkazy

network reporter

info banka

mbsa journal

soutěžní bulletin

foto galerie

Flemming Teilgaard Laugesen o bílém Alba lanýži

Italské putování za skvělými víny i nejvalitnějším bílým Alba lanýžem. Degustace a kurzy pod taktovkou Flemminga...

... aneb čtvrtý díl série rozhovorů s Flemmingem Teilgaardem Laugesenem, labužníkem a dovozcem italských vín a specialit

 

 

Párování vína a čokolády. Flemming Laugesen vyhodnocuje soutěž pro členy Young MBSA.

Foto: archiv Young MBSA/Eva Burianová

Nezabýváte se jen dovozem kvalitních vín a potravin. Povězte nám více o svých dalších aktivitách – degustacích, italských cestách za vínem, kurzech a podobně.
Už léta organizuji vinařské cesty. Je to velmi zajímavá věc, protože absolvovat vinařský kurz, účastnit se degustace, přečíst si něco o víně je sice hezké, ale vidět to všechno live, je něco jiného. Další výhodou je, že ti vinaři mě znají, a jsou proto uvolněnější. Pro lidi, kteří se o víno zajímají, je to zkrátka dobrá, a hlavně zajímavá zkušenost.

 

Jak početné bývají skupiny?
Teď zrovna plánujeme na přelomu října a listopadu zájezd na čtyři dny do Piemonte, což je severozápadní část Itálie pod Turínem. Piemonte je pro víno pravděpodobně nejdůležitější region v Itálii. Jedeme navštívit všechny naše vinaře. Je to v sezóně lanýžů a lanýž je také velké téma.
V sezóně dovážím také pravý bílý Alba lanýž, což je ten nejcennější lanýž, který je. Existují také letní lanýže, spíše černé, které jsou dost neutrální a nejsou ani moc cítit. Opravdový bílý Alba - Piemonte lanýž je velmi aromatický. Buď hodně voňavý, nebo naopak hodně zapáchající. Do Piemote tedy jedeme i na „lov“ lanýžů. Vyrážíme v noci s loveckým psem a potom navštěvujeme zajímavé italské kuchyně a jíme hodně lanýžů. Obvykle jezdívá maximálně dvanáct lidí, když je skupina větší, už to není ono. Občas se na mě obrátí také firma, která chce udělat team building pro top manažery společnosti, a potom vycestujeme třeba v pěti lidech.

 

Co se týká lanýžů, funguje to tak, že co si najdete, můžete sníst?
Prakticky ano, ale děláme to pravým způsobem, může se tudíž stát, že nenajdeme nic, ale atmosféra bude za každých okolností autentická. Když něco najdeme, druhý den si to dáme. Když nic nenajdeme, dáme si lanýže od jiných nálezců. Celé město Alba žije v tuto roční dobu pouze lanýžem. Náměstí je plné „malolovců“, kteří nabízejí své úlovky, váží je, na místě upravují. Restaurace nabízejí pravé bílé, neskutečně aromatické lanýže. Je to neuvěřitelné kouzlo.

 

Co je pravdy na tom, že se při hledání lanýže využívají prasata?
Je to pravda, hlavně dříve se to dělalo hodně, nyní už většinou lovci prasata nahrazují cvičenými psy, kteří lanýže neznehodnotí. Lidské smysly nejsou dostatečné. Vůně lanýže naopak velmi působí na prase, voní mu totiž jako feromony prasnice. Problém s využitím prasat byl v tom, že co našla, také zpravidla snědla nebo znehodnotila.

 

Jaký je o lanýže v Čechách zájem?
Specializované restaurace více zaměřené na kvalitní italskou kuchyni, jako je třeba Divinis Zdeňka Pohlreicha, Aromi a další, mají o lanýže velký zájem. Aromi využívá lanýže hodně, nepodvádějí, přesně vám popíší, jakého lanýže servírují. Kolem lanýžů se ale dělají všude ve světě velké podvody. Protože lanýž je drahý, lidi se snaží nabízet jiné než pravé lanýže... K lanýžům jsem se dostal přes kamaráda, který žije v Albě. Je mým referenčním člověkem pro to, aby mí klienti dostali to, co očekávají.

 

 Za rozhovor děkuje Lea Zídková, Young MBSA 

 Pozn: Další rozhovory s Flemmingem Laugesenem najdete v sekci Rozhovory. V příštích rozhovorech vztahujících se k tématu Víno a čokoláda se můžete těšit na Davida Šaška, šéfkuchaře restaurace Coda hotelu Aria (www.codarestaurant.cz)

 

 

1x1px

Vyhledávání

hledej

Staňte se členem

Staňte se členem-podmínky člentsví

Spolupracujeme s

bowling

setkání Young MBSA s mladými psychiatry
1x1px
Young MBSA - mladí lidé v oblasti managementu, podnikání, vědy, sportu a umění
© copyright Young MBSA | redakční systém Atlantic